Krastavac kao povrće koje većina nas redovno koristi u ishrani takođe predstavlja i odličnu namirnicu koja pomaže prilikom gubljenja kilograma, pa zato ne čudi što se kaže da dijeta krastavac topi struk. Dijeta sa krasatvacima predstavlja režim ishrane koji je baziran prevenstveno na ovom povrću, pa ako niste voljni da isprobavate razne preparate za mršavljenje, onda predlažemo da u nastavku teksta informišete o ovoj dijeti, i saznate sve benefite koje krastavac ima kao namirnica.
Sadržaj u tekstu
Krastavac – zdrava namirnica pre svega
Glavne karakteristike krastavca kao povrća su pre svega što je prepun zdravih i korisnih nutrijenata, kao i određenim jedinjenjima i antioksidansima koji mogu da posluže kao prevencija za određena zdravstvena oboljenja. Takođe, krastavci sadrže jako malo kalorija, bogati su vodom i rastvorljivim vlaknima, odakle i potiče prednost njihove upotrebe u mršavljenju i hidriranju tela, a evo i koje sve prednosti krstavac ima po zdravlje.
1. Bogat je važnim nutrijentima
Kao što smo već rekli, krastavci imaju jako malo kalorija, ali zato su veoma bogati ostalim važnim vitaminima i mineralima, pri čemu 52 g sirovog krastavca sadrži sledeće nutrijente:
- Kalorije: 45
- Voda: 49.52 g
- Masti: 0.06 g
- Ugljeni – hidrati: 1.89 g
- Proteini: 0.34 g
- Vlakna: 0.9 g
- Šećer: 0.87 g
- Vitamin C: 1.5 mg
- Vitamin K: 11%
- Magnezijum: 7 mg
- Fosfor: 12 mg
- Kalijum: 76 mg
- Natrijum: 1 mg
- Kalcijum: 8 mg
- Gvožđe: 0.15 mg
- Folati: 4 mcg
Krastvaci takođe sadrže tijamin, riboflavin, nijacin i vitamin B6.
Pošto je tipična porcija krastavca oko jedne trećine krastavca prosečne veličine, to onda znači da ćete otprilike u jednom služenju uneti trećinu izlistanih nutrijenata, a sami po sebi su satavljeni 96% od vode. Ako želite maksilmalno da iskoristite koristi ovog povrća za zdravlje, pokušajte da ga jedete neoljuštenog, jer upravo kora sadrži vlakna, kao i određene vitamine i minerale važe za organizam.
Ne počinjite sa dijetom dok ne pročitate ovaj tekst >>
Kliknite ovde i saznajte zbog čega više od 75% dijeta nije uspešno!2. Sadrži antioksidanse
Antioskidansi predstavljaju molekule koji blokiraju oksidaciju, odnosno hemijsku reakciju koja formira visoko rekativne atome sa neuparenim elektronima poznatijim kao slobodni radikali. Akumulaciija ovih štetnih slobodnih radikala može dovesti do nastanka nekoliko tipova hroničnih oboljenja, pri čemu se oksidativni stres najviše dovodi u vezu sa nastankom raka, bolesti kardiovaskularnog sistema, pluća kao i autoimunih bolesti.
Voće i povrće generalno su od ključnog značaja za ishranu kad su u pitanju ovakva oboljenja, jer smanjuju ritzik od njihove pojave. Mnoge studije su testirale moć krastavca, odnosno praha od krastavca, na ovom polju, sa velikim uspehom, s tim što treba uzeti u obzir da prah od krastavca sadrži mnogo veću količinu antikoksidanasa, nego što je to slučaj sa celom biljkom.
Jedno drugo istraživanje je pokazalo da krastavci sadrže flavonoide i tanine, što su dve grupe jedinjenja koja su posebno efikasna u borbi protv slobodnih radikala, što dodatno utvrđuje poziciju ove namirnice kao zdrave.
3. Hidrira organizam
Znate i sami da bez vode ne bi bilo ni nas, i da je samim tim ključna kad je u pitanju generalno funkcionisanje našeg organizma. Učestvuje u procesima poput regulacije telesne temperature i prenosu i izbacivanju otpandih materija iz tela. U suštini, hidratacija ima uticaja na sve od fizičkog stanja našeg tela do rada metabolizma.
Iako ćete veći deo vode u telo uneti baš ispijanjem vode ili tečnosti generalno, neki ljudi uspevaju da unesu i do 40% vode putem hrane. Jedno istraživanje koje se isključivo bavilo procesom hidriranja tela je za uzorak imalo 442 deteta, a rezultati su pokazali da ona deca koja su u svojoj ishrani imali u većoj meri zastupljeno voće i povrće, su samim tim imala i manje problema sa hidratacijom tela.
Budući da krastavci sadrže čak 96% vode, nije ni čudo što su oni posebni korisni kad je hidriranje organizma u pitanju i regulacija dnevnog unosa tečnosti.
4. Može regulisati količinu šećera u krvi
Nekoliko studija je pokazalo da krastavac može biti od koristi kada je u pitanju kontrolisanje i smanjenje nivoa šećera u krvi, pa čak i da posluži kao prevencija od dijabetesa. Zanimljivo je što je u ovom pogledu posebno korisna kora krastavca, čiji se ekstrakt prvenstveno i koristio u ovu svrhu. Ekstrakt kore je uspeo najviše da utiče na količinu šećera u krvi, koja je jedan od prvih indikatora opasnosti od pojave dijabetesa.
5. Reguliše varenje i rad creva
Krastavci u ishrani su posebno dobri za regulaciju rada organa za varenje, jer je jedan od osnovnih razloga za konstipaciju upravo dehidratacija organizma, a krastavac upravo zbog velike količine vode koju sadrži pomaže da do ovih simptoma ne dođe, i da varenje bude regularno.
Pored sastava vode, tu su i vlakna koja su takođe od ključne važnosti kad je u pitanju rad creva, naročito pektin koji predstavlja vrstu rastvorljivih vlakana koja reguliše rad digestivnog trakta, i to pre svega zato što služi kao hrana za “dobre” bakterije koje žive u crevima i od velikog su značaja za njihov pravilan rad.
6. Dobar je za kosti
Pošto krastavac sadrži popriličnu dozu vitamina K, onda je jasno u čemu se ogleda njegova korist po kvalitet kostiju, jer kalijum utiče na njihovu čvrstinu i smanjuje rizik pucanja. Pored vitamina K, krastavac sadrži i kalcijum, a vitamin K indirektno potpomaže apsorpciju kalcijuma, što sve direktno utiče na celokupno zdravlje kostiju.
7. Lako ga je uklopiti u ishranu
Budući da ima izuzetno blag i osvežavajuć ukus, lako ga je uklopiti u svaki obrok i bilo kakav vid ishrane, od salata do sendviča, na milion načina. Često se jedu i sirovi kao nisko kalorijska užina u kombinaciji sa humusom, maslinovim uljem, solju ili prelivom za salatu, što daje dodatan ukus.
Istina koju vam niko neće reći o mršavljenju!
Kompanije troše milione evra da bi vam prodali svoje proizvode prepune hemije. Baš iz tog razloga nikada vam ovo neće spomenuti! Kliknite ovde da saznate višeKrastavci za mršavljenje – upotreba
Kao što smo više puta napomneuli, krastavci zaista imaju veliki udeo u dijetama koje promovišu gubitak kilograma, pri čemu ste verovatno i sami već čuli za neke kao što su krastavac i jogurt dijeta, dijeta sa krastavcima i vodom, dijeta sa krastavcima i paradajzom, dijeta sa krastavcima i limunom i još mnogo drugih kombinacija, od kojih je ključni sastojak upravo krastavac, a dijete poput nabrojanih omogućavaju da ga kombinujete i sa drugim namirnicama.
Brza dijeta sa krastavcima – kako deluje?
Različita testiranja su pokazala da vam krastavci mogu pomoći da smršate, i to na više načina, a razloga za to je takođe više. Prvi i najočiglednjiji jeste jako nizak procenat kalorija u ovom povrću. Ustanovili smo da celih 300 g krastavca sadrži samo 45 kalorija, što znači da 104 g sadrže 16, što je i dalje jako malo. Ovo u prevodu znači da maltene možete da jedete krastavaca koliko hoćete, i opet se nećete ugojiti jer nećete uneti značajnu količinu kalorija koje bi inače uticale na vašu težinu.
Ono što je takođe velika prednost dijete sa krastavcima jeste što ovo povrće zasićuje, što je jako važno kad ste na dijeti jer ne želite da se mučite sa neprestanim osećajem gladi.
Krastavac dijeta – recepti
Salata od krastavca
Kao jedan od načina da izgubite kilograme, dobro je da koristite krasatvac kao osnovnu bazu kad pravite salate. Ako jedete niskokaloričnu salatu pre glavnog jela, to će vam onda pomoći da se malo zasitite, pa samim tim nećete biti toliko gladni kasnije, a nećete se ni prejesti.
Možete isprobati miks iseckanih krastavaca, paradajza, svežeg bosiljka, i limunovog soka za salatu sa niskim procentom masti, ili iseckani krastavci, crveni grejp, mirođija i preliv od maslinovog ulja, belog vina i sirćeta, ako volite gorko-slatki ukus. Alterantivno možete izmešati spanać i crvene papričice sa komadićima krastavca, i u tu zelenu salatu dodati listiće nane, za osvežavajuć, letnji ukus.
Niskokalorična pića od krastavca
Kada ste na dijeti, obično se ne preporučuje preteran unos tečnih kalorija, jer one ne izazivaju osećaj sitosti kao što to radi čvrsta hrana, a da ne pomnjemo što je njihov unos mnogo teže kontrolisati budući da većina nas voli da pije sokove, od kojih veliki broj sadrži šećere i kalorije, što vam nikako ne ide u prilog ako želite da smršate.
Dobra vest je što možete iskoristiti krastavac kao kompromis između zašećerenih pića i obične vode, što će vas istovremeno i osvežiti i omogućiti da ne varate kad je u pitanju unos kalorija. Ono što je potrebno da uradite jeste da u običnu vodu ubacite kriške krastavac i limuna za osvežavajući ukus, a u taj miks možete čak dodati i listiće bosiljka i nane, za više “začinjen” ukus i na taj način dobijete popularnu “detoks vodu”.
Drugi način je da začinite svoje voćne smutije svežim ili zamrznutim krastavcima, jer je krastavac posebno dobro ide sa nezaslađenom koksovom vodom, sokom od limete, komadićima smrznutog ananasa, i dodatkom peršuna. Pored ove, možete probati i kombinaciju od zelenog povrća i bilja, koja se pravi od nezaslađenog zelenog čaja, zelene salate, kelja, peršuna, krastavca, celera i malo limunovog soka.
Nudle od krastavca
Da biste napravili ovakve nudle, jedino što vam je potrebno jeste rezač koji će seći krastavac u spiralama. Ovakve nudle služe kao zamena za pastu koja je inače jako kalorična, pa iako krastavac neće imati teksturu prave paste, dodaće svež i hrskav ukus jelima baziranim na pastama,što uopšte nije tako loša kombinacija. Na primer, nudle od krastavca pomešajte sa domaćim sokom od paradajza (koji sadrži sušeni i svež paradjz, kao i maslinovo ulje i beli luk), ili dodajte boraniju, piletinu i tajlandski sos.
Time što ćete pastu zameniti krastavcem učinićete sebi veliku uslugu po pitanju kalorija, naročito ako njima zamneite špagete, čime izbegavate čak 19t kalorija po porciji.
Krastavac dijeta – jelovnik
Kada je u pitanju krastavac dijeta 7 dana može biti sasvim dovoljno za početak da osetite rezultate u pogledu gubitka težine, ali to ne znači da ćete morati samo da krastavac da jedete tokom tog perioda. Ova dijeta je izbalansirana i hranljiva, sa velikim brojem esencijalnih vitamina i minerala, a evo i kako bi izgledao vaš sedmodnevni jelovnik.
Dan 1
Doručak: Parče hleba od celih žitarica, sa komadićem sira i krastavca.
Užina: Činija isečnakog krastavca sa jednim jajetom.
Ručak: Grilovani losos sa limunom i salatom od krastavca.
Užina: Jedna pomorandža.
Večera: Krastavac i salata od graška.
Dan 2
Doručak: Smuti od ananasa.
Užina: Dva krastavca sa humusom.
Ručak: Pečena svinjetina i sendvič sa kiselim krastavčićima.
Užina: Dva krastavca i pola činije tune.
Večera: Vegetarijanska salata sa brokolijem, boranijom, paradajzom, krastavcem i maslinovim uljem.
Dan 3
Doručak: Spanać, krastavac i smuti od jabuke.
Užina: Činija seckanog krastavca sa lanenim semenom.
Ručak: Losos sa izraelskom salatom od kus-kusa i krastavca.
Užina: Jedna zelena jabuka.
Večera: Pečeno pile začinjeno korijanderom i salata od leblebija i avokada.
Dan 4
Doručak: Parče hleba od celozrnih žitarica, parče sira i krastavac.
Užina: Tri krastavca.
Ručak: Braon pirinač sa piletinom i krastavcima.
Užina: Jedna banana.
Večera: Biftek preliven kukuruznim sosom i salata od krastavca.
Dan 5
Doručak: Domaća kaša sa višnjama, borovnicama i grčkim jogurtom.
Užina: Dva krastavca.
Ručak: Salata od povrća sa krastavcima, paradjzem, maslinama i feta sirom.
Užina: Medljika, krastavac i napitak od nane.
Večera: Salata od krastavca i pečenim belim lukom.
Dan 6
Doručak: Spanać, krastavac i smuti od jabuka.
Užina: Dva krastavca.
Ručak: Hleb sa favom, krastavcem i buratom.
Užina: Salata od krastavca sa crnim senfom i peršunom.
Večera: Breskva i salata od krastavca.
Dan 7
Doručak: Domaća kaša sa medom, bobicama i grčkim jogurtom.
Užina: Dva krastavca.
Ručak: Hrskava piletina sa salatom od krastavca i šargarepe.
Užina: Dva krastavca sa humusom.
Večera: Salata od brokolija, boranije, paradajza, krastavca i maslinovog ulja.
Ovu dijetu možete pratiti 3, 7 ili 14 dana, u zavisnosti od toga koliko kilograma ste rešeni da izgubite, pa tako ako su vam cilj 2 kilograma, dovoljno je da je se pridržavate tri dana, 5 kg – nedelju dna, i više od 5 – 14 dana. Ono što je važno napomenuti jeste da se obavezno pre započinjanja ove dijete konsultujete sa svojim lekarom ili nutricinistom, jer nijednu dijetu ne treba uzimati zdravo za gotovo, nikad se ne zna – možda baš vama neće prijati.
Takođe, imajte u vidu da ova dijeta nikako ne može da bude nešto čega ćete moći stalno da se pridržavate, jer su neophodni dodatni vitamini koji ovde nisu uvršteni. Takođe, sastojci za ovu dijetu mogu poprilično da vas koštaju, naročito u zimskom periodu, ali njena efikasnost je svakako opravdana. Ako želite možda da probate neku drugu dijetu ili režim ishrane, na našem sajtu pogledajte šta bi drugo moglo da vam odgovara.
[…] Kalcijum je jedan od minerala koji su neophodni ljudskom organizmu. On je potreban za jake i čvrste kosti, zube i nokte, a osim toga kalcijum pozitivno deluje i na nerve, mišiće, ali i na krvotok i metabolizam. Posebno je važno obezbediti dovoljne količine ovog minerala u periodima trudnoće, tokom dojenja, u menopauzi, ali i u kasnijem životnom dobu. I druge dijete ističu važnost ovog minerala, kao što je recimo krastavac dijeta. […]