Riža dijeta je jedna od najpopularnijih širom planete. Riža spada u red najzastupljenijih žitarica i u ovom trenutku prehranjuje gotovo čitav svet. Nalazimo je u raznim kombinacijama: u salatama, specijalitetima, kao prilog ili glavno jelo. Njena rasprostranjena upotreba nam dozvoljava da je nazovemo univerzalnom namiricom koja je zdrava, pristupačna i jednostavna za pripremu.
O svim benefitima riže svedoči i činjenica da se mnoge dijete baziraju upravo na ovoj namirnici, a ovakvi vidovi mršavljenja su sa razlogom najpopularniji vid skidanja kilograma. Riža dijeta je specifična po tome što dozvoljava kombinaciju ove žitarice sa različitim zdravim namirnicama, pa za razliku od drugih, ovakva dijeta nije jednolična i može da podrazumeva raznovrstan meni koji će vas zasititi, i pružiti određene rezultate.
Sadržaj u tekstu
Kako funkcioniše dijeta sa rižom?
Riža je namirnica koja se lako nabavlja i brzo priprema za upotrebu. Međutim, kada je u pitanju dijeta sa rižom, neophodno je poštovati određene principe i držati se pravila dijete koja zahteva disciplinu u pogledu načina pripreme jela, rasporeda i količine obroka.
Jelovnik i faze: kako se priprema riža za mršavljenje
Trajanje riža dijete, prema originalnom receptu njenog tvorca Valtera Kempnera, podrazumeva 21 dan, sa manjim ili većim odstupanjima u zavisnosti od konkretnih okolnosti. Ovaj period garantuje efikasno mršavljenje ukoliko se držite pravila dijete.
Dijeta je podeljena na tri faze, tokom kojih prilagođavate vaš organizam promenjenom planu ishrane i navikavate ga na zdraviji način života koji bi trebalo da vodite i nakon prestanka riža dijete. Riža je namirnica koja treba da se nađe na vašem svakodnevnom meniju u raznim oblicima, bez obzira na to da li ste na dijeti ili samo želite da popravite kvalitet svoje ishrane.
Prva faza – detoksikacija
Faza detoksikacije traje 7 dana, i tokom ovog perioda vaš organizam se navikava na promenu promenu prehrambenih navika. Ova promena ne treba da bude nagla, zbog čega je dijeta i osmišljenja tako da prelazi iz lakših u zahtevnije faze. Ova faza naglašava kontrolu kalorijske vrednosti obroka, pa će vaš jelovnik tokom prvih sedam dana biti nešto oskudniji u odnosu na kasnije faze, ali će pročistiti vaš organizam na najbezbolniji mogući način.
Kalorijski unos na dnevnom nivou je ograničen na 800 kalorija, a jelovnikom dominiraju ugljeni hidrati i voće. So se ne preporučuje kao dodatak obrocima.
Prvi dan:
Doručak:
- Dve trećine šolje kuhane integralne riže i jedan komad integralnog tosta.
- Dve jabuke
- Nezaslađen čaj
Ručak:
- Šolja integralne riže
- Jedan integralni tost, ili komad hljeba od integralnih žitarica
- Jedna banana
Večera:
- Jedan krompir pečen na maslinovom ulju
- Jedan integralni tost
- Jedna jabuka i dva kivija
Kao što je napomenuto, so treba izbaciti iz jelovnika u ovom periodu, a odlična alternativa mogu biti prirodni, biljni začini. Jelovnik za prvi dan možete osmisliti i sami, držeći se jednog, ali važnog principa: u svakom obroku je dozvoljeno kombinovati dve vrste složenih ugljenih hidrata ili skroba, i dve vrste voća.
2-7 dan:
Od drugog pa do poslednjeg dana prve faze, vaš jelovnik možete obogatiti mlečnim proizvodima i većom količinom kuvanog povrća. So je od drugog dana dijete dozvoljena, ali u malim količinama. Svoj obrok začinite onom količinom soli koja može da vam stane među prste. Kako biste stekli uvid u to koja je količina dozvoljena, napominjeno da je supena kašika soli 40 puta veća količina soli od one čija je upotreba prihvatljiva u periodu dijete.
Doručak:
- Šolja integralne riže
- Šolja jogurta
- Jedna banana
- Čaj bez šećera. Preporuka – zeleni čaj
Ručak:
- Čorba od graška i krompira
- Jedan integralni tost, ili komad hljeba
- Salata od tri vrste svježeg povrća
- Jedan grejp ili dve mandarine
Večera:
- Ostatak čorbe od ručka, u nešto manjoj količini
- Jedan tost ili komad integralnog hljeba
- Salata kao i za ručak
- Dve breskve ili banana
Kako biste postigli različitost ukusa i izbegli monotoniju karakterističnu za dijete, jelovnik možete kreirati i sami, pridržavajući se osnovnih pravila ključnih za uspešne rezultate. Prvo pravilo je da koristite više vrsta riža. Integralna riža bi se trebala naći u dva ili tri obroka dnevno, dok belu rižu možete ubacivati u dva do tri obroka sedmično.
Formiranje obroka podrazumeva tri vrste skroba, tri vrste povrća i jedno voće. Proibiotički, grčki jogurt ili neki drugi nemasni mlečni proizvodni su poželjan sastavni deo doručka, a drugim obrocima možete dodati i svež sir bez masnoća. Ipak, mlečne proizvode koristite tako da ih ne upotrebljavate u više od dva obroka tokom jednog dana.
Primarni cilj ove prve i najteže faze je detoksikacija organizma, zahvaljujući kojoj možete izgubiti i do 10 kg ako se budete pridržavali pravila formiranja obroka. S obzirom na dominantnu rižu i povrće koji čine glavni deo obroka, kao i mlečne proizvode koji su sasvim prihvatljivi, ova faza se može nazvati i mlečna, vegetarijanska dijeta sa rižom.
Druga faza – aktivni gubitak kilograma
Druga faza je lakša jer je tokom ovih sedam dana dozvoljeno uneti oko 1000 kalorija dnevno. Ovu granicu možete i prekoračiti uz napomenu da ne bi trebalo ići preko 1100 kalorija. Bazu jelovnika i dalje čine mlečni proizvodi, povrće i riža koje možete unositi u organizam u nešto većoj količini u odnosu na prvu fazu.
Tokom ove faze, vaši glavni snabdevači energije biće ugljeni hidrati, a upotreba soli je tako dozvoljena u nešto većoj količini. Prilikom začinjavanja obroka, obratite pažnju da ne unosite više od 500 mg soli dnevno, mada su biljni začini i dalje mnogo bolja alternativa. U jednom danu tokom druge faze je dozvoljeno zameniti povrće nekim bogatijim izvorom proteina, a mi vam u tu svrhu preporučujemo svežu ribu, koja odlično ide uz rižu čak i kada niste na dijeti.
Prvi dan:
Doručak:
- Pola šolje integralne riže i jedan tost
- Kruška i jabuka
- Zeleni čaj, može i šolja kafe, bez šećera
Ručak:
- Integralni tost i jedna šolja riže
- Banana i dve nektarine
- Ceđeni sok od citrusa
Večera:
- Dva krompira kuvana u ljusci, blago posoljena
- Jedan integralni tost
- Citrusi (narandže, mandarine, grejp)
- Zeleni čaj – opcionalno
2-6 dan:
Doručak:
- Tost od integralnih žitarica
- Šolja probiotičkog jogurta
- Jedna banana
- Zeleni čaj ili kafa
Ručak:
- Supa od povrća, povrće izvađeno
- Šolja integralne riže, bareno povrće iz supe i salata od povrća (osim paradajza)
- Jedan tost premazan pavlakom sa niskim procentom masti
- Dve narandže
Večera:
- Pola šolje crnog pasulja sa mrkvom i kukuruzom
- Jedan integralni tost
- Sveža riba pripremljena na maslinovom ili kokosovom ulju
- Jabuke ili kruške
Sedmi dan druge faze:
Ovaj dan je specifičan jer predstavlja završetak druge, i postepeni prelazak na treću fazu koja zahteva prilagođavanje organizma novim izmenama u jelovniku.
Doručak:
- Integralni hleb
- Jedna šolja smeđe riže
- Jedna polovina dunje ili cela jabuka
- Kafa bez šećera
Užina:
- Probiotički jogurt ili voćna salata
Ručak:
- Dva komada tosta
- Oko 150g pilećih prsa pečenih u maslinovom ulju
- Jedna šolja riže
- Salata od miješanog povrća
- Čaša ceđenog soka od narandže
Večera:
- Pola šolje riže
- Pola šolje mrkve.
- Manja količina sveže ribe, ili ostatak piletine od ručka.
- Kruška.
- Zeleni čaj, ili kafa bez kofeina
Tokom celokupnog trajanja dijete, a naročito tokom druge faze kada treba da izgubite najveći broj kilograma, primenjujte lagane fizičke aktivnosti koje su neizostavan deo mršavljenja. Unos vode u velikim količinama je takođe preporučljiv, pa se potrudite da na dnevnom nivou pijeme barem 1,5 – 2 litra.
Treća faza – stabilizacija
Treća faza podrazumeva stabilizaciju pada telesne mase, i unošenje veće količine proteina u organizam. Uzmite u obzir da treća faza počinje oko petnaestog dana dijete. Vaš organizam ovaj period ne doživljava kao kratak, i zbog toga mu ne treba uskraćivati proteine u ovoj fazi, kako ne bi došlo do gubitka mišićne mase. Na dnevnom nivou je dozvoljeno uneti oko 1300 kalorija, a meso u ovoj fazi postaje sastavni deo jednog obroka tokom dana.
I u poslednjoj trećini ove dijete možete sami kreirati svoj jelovnik poštujući određene principe. Doručak bi trebalo da sadrži dve vrste skroba, mlečni proizvod, jednu vrstu voća, dok ručak zahteva tri vrste skroba, tri vrste povrća, jednu vrstu mesa i jednu vrstu voća po želji. Sastav večernjeg obroka je isti kao i za ručak, sa izuzetkom mesa koje se u ovoj fazi jede samo jednom dnevno.
Poslednju fazu možete produžiti za još jednu nedelju, ali samo opciono, ukoliko vam režim ishrane zaista odgovara. Potpuno je prihvatljivo završiti dijetu nakon 21 dana, kada bi trebalo da vidite značajne rezultate na kojima ste vredno i strpljivo radili protekle tri nedelje.
Dijeta sa rižom rezultati i nove navike
Ukoliko se pažljivo pridržavate koncepta Kempnerove dijete sa rižom, rezultati sasvim sigurno neće izostati. Vaše zadovoljstvo krajnjim ishodom će zavisiti prvenstveno od vaših očekivanja, ali i od početnog stanja sa kojim ste ušli u tronedeljnu dijetu. Kako biste dobijene rezultate zadržali, neophodno je da u svoje svakodnevne aktivnosti uvrstite i kretanje, šetnje ili lagane treninge, kao i da obratite pažnju na kvalitet hrane koju konzumirate.
Efekti dijete će biti kratkotrajni ukoliko se naglo vratite na nezdrav način života i zaboravite jelovnik koji ste pripremali 21 dan. Vraćanje u normalan režim ishrane treba da bude postepen, a poželjno je da većinu sastojaka riža dijete upotrebljavate i dalje u različitim kombinacijama.
Kako je nastala riža dijeta?
Nastanak riža dijete se vezuje za medicinska istraživanja o ishrani prosečnog čoveka, koja su sprovođena 1939. godine. U okviru istraživanja se nastojalo otkriti na koji način hrana pospešuje ili pogoršava stanje tela i duha, te se na taj način došlo do najpopularnije žitarice na svetu – riže.
Na čelu tima koji je razvio riža dijetu nalazio se Valter Kempner, a zajedničkim radom na jednom univerzitetu u Pensilvaniji, došli su do zaključka da osobe koje boluju od dijabetesa i povišenog krvnog pritiska odlično reaguju na konzumaciju riže. Efekat se pokazao još boljim kada je isproban redovan unos riže sa značajnom redukcijom količine soli i masnoća, a ovakva ishrana je pokazala sjajne rezultate u pogledu učestalosti simptoma navedenih bolesti.
Ova dijeta je postala izuzetno popularna u poslednje tri decenije, pa se mogu pronaći i različite varijacije originalnog jelovnika, ali ključna karakteristika svake od njih je velika količina riže, uz smanjen unos soli i masnoća. Glavni cilj je detoksikacija organizma koja je praćena zdravim gubitkom viška kilograma.
Ima li riža dijeta nedostatke?
Kempnerova riža dijeta podrazumeva jelovnik koji ne sadrži sve nutrijente neophodne za normalno funkcionisanje organizma. Iz tog razloga je ovu dijetu preporučljivo praktikovati u krakom vremenskom periodu, nakon čega se treba vratiti na uravnotežen način ishrane.
Takođe, jednoličnost ukusa koja preovladava u jelovniku ove dijete može da bude prevaziđena samo ukoliko ste spremni da eksprimentišete i sami kreirate obroke, strogo poštujući osnovne principe dijete i dozvoljen dnevni unos kalorija.
Oni koji su navikli na prejedanje i obilne obroke sa kombinacijom brojnih namirnica, ovu dijetu mogu doživeti kao izgladnjivanje. Ipak, budite objektivni i prihvatite činjenicu da se kilogrami neće otopiti ukoliko ne smanjite obilne obroke i uvrstite zdrave namirnice u svoj meni.
Riža za mršavljenje – vrste za koje možda niste znali
Ukoliko razmišljate o riža dijeti, trebalo bi da se upoznate sa različitim vrstama riže koje možete uneti u svoju ishranu. Ova žitarica je čoveku poznata hiljadama godina, a za njeno pripitomljavanje i unošenje u svakodnevnu upotrebu su zaslužni i njeni najveći konzumenti, Kinezi i Indijci. Sa prostora Azije, riža se postepeno širila na afrički i evropski kontinent, a danas možemo reći da je redovno konzumira čitav svet.
U botaničkom smislu, dve glavne vrste riže su azijska i afrička. Deli se i prema obliku zrna koje može biti dugo, srednje i okruglo, kao i prema stanju zrna koje može biti integralno, belo i predkuvano. Integralno zrno je naročito značajno jer sadrži oko 50% više nutritijenata nego belo zrno, ali nije pogodno za dugo čuvanje, što je belu rižu učinilo popularnijom.
Ukoliko ste u potrazi za zdravom i efikasnom dijetom, onda je riža dijeta pravo rešenje za vas. Kvalitetni preparati za mršavljenje su takođe odlična opcija za brz gubitak kilograma, ali nekad je neophodno prilagoditi jelovnik realnim potrebama organizma, što uključuje i dijetu. Prednost riža dijete je u njenoj raznovrsnosti i u tome što niste prinuđeni da gladujete, bez obzira na pažljivo osmišljen jelovnik.
Svakako se savetuje da najveći deo jelovnika zadržite u svojoj svakodnevnoj ishrani i nakon završetka dijete, uz dodatak novih namirnica koje su bogatije proteinima i odogovaraju vašem organizmu. Ne zaboravite koliko je voda bitna za mršavljenje, kao i fizička aktivnost, bez koje nijedna dijeta nijei dovoljno efikasna. Naročito zadovoljstvo dolazi sa prvim rezultatima, koji su vidljivi ukoliko ste dovoljno strpljivi i posvećeni svojim ciljevima.
Ja obozcavam pirinac i cesto ga jedem. Ali s njim ne treba preterivati, pogotovo ako imate probleme sa secerom, insulinskom rezistencijom itd. I birajte integralni pirinac, ukoliko imate opciju. Poenta je da nista ne bi trebalo iskljuciti. Nije problem pirinac, vec nemojte da jedete OGROMNE KOLICINE. Izbalansirajte zitarice povrcem i proteinima. 🙂