Mitiseri su male, tamne tačkice koje se pojavljuju na koži, a najčešće se javljaju na licu i vratu. Iako su mitiseri rezultat prirodnog procesa koji se javlja u koži svakog ljudskog bića, veoma su neprijatni i neugodni, a pritom utiču i na estetiku.
Mitiseri su jedan manje opasan i manje problematičan oblik akni, ali njihovom uklanjanju bi trebalo posvetiti dovoljno pažnje kako ne bi napravili neki potencijalni problem. Najčešće se stvaraju na području T-zone (čelo, nos i brada) jer je upravo to mesto najvećeg lučenja sebuma (supstanca koju proizvode / luče lojne žlezde).
Osim svakodnevnog čišćenja kože ujutro i uveče, kao i obaveznog skidanja šminke pre odlaska na spavanje, u svoju svakodnevnu rutinu nege lica trebalo bi uvrstiti nežni piling koji će ukloniti mrtve ćelije kože.
Važno je pronaći pravo sredstvo protiv mitisera kako biste na najbolji način rešili ovaj problem. Kao i kod gojaznosti gde samo provereni preparati za mršavljenje mogu dati pravi i željeni efekat, tako je i kod uklanjanja mitisera važno da se primenjuje samo provereno sredstvo protiv mitisera koje može dati pravi rezultat.
Sadržaj u tekstu
Zašto nastaju mitiseri?
Mitiseri najčešće nastaju kao posledica nakupljanja masnoća i nečistoća u unutrašnjosti pora kože. Ako se pitate šta su mitiseri, oni zapravo predstavljaju zatvorene pore na licu koje se javljaju zbog preteranog lučenja ulja i sebuma lojnih žlezda. Preterano lučenje može nastati usled raznih faktora, kao što su na primer bakterije, prašina i ostala nečistoća koja dolazi u dodir sa licem.
Svaki folikul sadrži jednu dlaku i lojnu žlezdu koja proizvodi sebum. Kada koža skida mrtve ćelije kože, one ulaze u folikul, pomešaju se sa uljem koje se luči i oblikuju “čep” koji izlazi na površinu kože. Takve nečistoće u porama reaguju sa kiseonikom (oksidiraju), dobijaju crnu boju i stvaraju mitiser, koji je uglavnom crne, a ponekad može biti i žućkaste boje.
Mitiseri se najčešće pojavljuju na licu, leđima, vratu, grudima, rukama i ramenima, tj. na prostorima gde ima najviše folikula dlaka, odnosno tamo gde je koža najpodložnija za stvaranje masnoća.
Već formirani mitiseri, ne samo da kvare vizuelni utisak o koži, već mogu da uzrokuju i pojavu drugih nepravilnosti i problema, kao što je recimo nastanak bubuljica ili neravnina na mestima gde su se mitiseri formirali i razvili duboko ispod površine kože.
Uzroci zbog kojih dolazi do pojave mitisera
Mitiseri se mogu javiti i kod hormonskih promena u telu, npr. u trudnoći ili tokom menstruacije jer tada dolazi do prekomernog lučenja lojnih žlezda. Mogu se javiti i usled izloženosti stresu s obzirom na to da on stvara hormonalni disbalans u organizmu, što se prvo manifestuje na koži.
Takođe, uslov za nastanak mitisera može biti i ako koristite kremu koja sadrži veliku količinu ulja, a već imate masnu kožu. Zbog toga su gelovi bolja varijanta, posebno kada birate tretman protiv akni i mitisera.
Mitiseri i akne najčešće počinju da se javljaju u pubertetu, i to češće kod devojčica nego kod dečaka, s tim što kada se jave kod muških osoba, obično su težeg oblika i duže traju. Mitiseri u pubertetu nastaju zbog pojačanog rada žlezda sa spoljašnjim i unutašnjim lučenjem.
Kod dečaka je ova pojava isključivo genetska, iako se najčešće ispoljava u pubertetu i adolescenciji, dok kod devojčica, sem ovog, razlog može biti i nepravilan hormonski status. Mitiseri mogu biti i posledica upotrebe neodgovarajućih kozmetičkih preparata, pa čak i posledica UV zraka.
Na posletku, ako se pitate zašto nastaju mitiseri, ishrana takođe može biti jedan od faktora jer se zbog nepravilne ili nezdrave hrane mogu javiti ovi problemi. Tu se pre svega misli na prekomeran unos masne i jako začinjene hrane, a takođe i slatkiša i šećera uopšte.
Umesto toga, da biste uklonili mitisere, pijte više vode, jedite što više voća i povrća i trudite se da držite pravilan režim ishrane.
Zbog čega se javljaju mitiseri na licu?
Mitiseri na licu se najčešće javljaju na obrazima, čelu ili oko nosa. Oni se uglavnom javljaju kao posledica loših navika ili jednostavno nepovoljnih faktora iz okruženja. Mitiseri na licu se mogu javiti ukoliko ne očistite adekvatno kožu lica, mrtve ćelije kože mogu da se akumuliraju u pore. Pore tako postaju začepljene i dovode do nakupljanja ulja.
Uz to, korišćenje kozmetike na bazi ulja ili hidratantnih sredstava, isto može stimulisati razvoj mitisera. Takođe, ako postoji puno zagađenja, vlažnosti ili masti u vašem radnom okruženju, ti uslovi takođe mogu biti razlog pojave mitisera na licu.
Još jedan od uzroka mitisera na licu jeste hrana, tačnije ugljeni hidrati. Pored svega ovoga, mitiseri na licu javljaju se i ukoliko ste pod velikim stresom, kao i ukoliko se preterano znojite.
Zbog čega se javljaju mitiseri na nosu?
Na pojavu mitisera na nosu može uticati smanjeni nivo estrogena u telu, što remeti balans sa testosteronom koji onda, kada se nađe u većini, stimuliše pojačano lučenje ulja i sebuma.
Pojedini lekovi takođe mogu biti uzrok zbog kojih se javljaju mitiseri na nosu, naročito oni lekovi koji utiču na pomenute hormone. Pored toga često kofein i alkohol utiču na to da vaše pore postanu manje i to tako što se neprirodno skupljaju.
Nikotin takođe može da izazove da se pojave mitiseri na nosu. Ne samo što zbog nikotina ćelije kože brže odumiru, duvanski dim može ostaviti na vašoj koži pepeo koji kada se pomeša sa sebumom, može zapušiti pore.
Zbog čega se javljaju mitiseri na leđima?
Telo tokom puberteta počinje da ispumpava viši nivo hormona, što može dovesti do povećanja proizvodnje sebuma u lojnim žlezdama. Ukoliko se sebum iskombinuje sa mrtvim ćelijama kože i bakterijama u porama, mogu se formirati mitiseri na leđima.
Isto tako usled znojenja može doći do toga da se pojave mitiseri na leđima, zato što se najviše znoja slije baš na taj deo tela. Znoj ne mora nužno da izazove pojavu mitisera, ali može dovesti do povećanja iritacije kože, usled kojih dolazi do pojave mitisera.
Kako ukloniti mitisere – lečenje mitisera
Kako biste se na najbolji način otarasili upornih mitisera, prvo što je potrebno, jeste da shvatite šta su oni zapravo, da to nisu obični plikovi već nakupine izlučenog prirodnog sebuma u porama. Ove male crne tačkice mogu stvoriti da se čovek oseća izuzetno neugodno i bez samopuzdanja, pa je potrebno ukloniti ih što pre.
Većina ljudi pogrešno smatra kako će agresivnim pilinzima uspeti da spreči njihovu pojavu, ali dermatolozi objašnjavaju da se mitiseri nalaze dosta dublje od površinskog sloja, pa se takvim tretmanima skida samo njihova kapica, a koža se nepotrebno oštećuje, odnosno stanjuje. Ako se pitate kako se rešiti mitisera, piling za mitisere bi trebalo da bude blag i da se ne primenjuje više od jednom sedmično.
Prirodni lekovi za mitisere – kako očistiti lice od mitisera
Lečenje mitisera je moguće i namirnicama koje svako ima u svojoj kuhinji, a maske koje se prave od ovih prirodnih preparata, preporučljivo je nanositi jednom sedmično. Sa ovim maskama napravljenim u kućnoj radinosti možete održavati čisto stanje kože. Iako postoji mogućnost da će se mitiseri povremeno javljati, to neće biti u velikoj meri.
Soda bikarbona za mitisere
Ono što vam je potrebno jesu četiri kašike sode bikarbone i jedna šolja mineralne vode. Pomešajte sastojke, pa pređite na čišćenje lica od mitisera kako biste uklonili mrtve ćelije sa kože. Navlažite lice vodom, nanesite piling za lice i trljajte peškirom ili rukom kružnim pokretima nekoliko minuta. Umijte se, a zatim naparite lice čajem od kamilice.
Cimet
Jedan od načina kako se rešiti mitisera jeste i cimet. Da bi se napravila prirodna maska za mitisere sa cimetom potrebno je da u posudi pomešate jednu kašičicu mlevenog cimeta sa dve kašičice meda. Dobijenu smešu bi potom trebalo naneti na kritične tačke i ostaviti da deluje barem 15 minuta pre ispiranja.
Sok od limuna
Odličan saveznik da se uklone mitiseri je limun, koji je izuzetno bogat vitaminom C. On sužava pore, uklanja mrtve ćelije kože i dezinfikuje samu kožu. Dovoljno je da isceđeni limunov sok nanesete na lice i ostavite da deluje oko pola sata, a nakon toga morate dobro da isperete kožu. S limunovim sokom treba biti oprezan i ne koristiti ga češće od jednom u dve sedmice.
Zeleni čaj
Za čišćenje mitisera dobar je i zeleni čaj. Čaj prvo treba skuvati, a potom ohladiti na sobnu temperaturu. Nakon toga vatom se nanosi na mesta gde su mitiseri i ispira nakon 10-ak minuta. Antioksidansi iz čaja pomažu u čišćenju sebuma i smanjuju upalne procese. Pored toga, ovaj napitak deluje i kao prirodni tonik.
Med
Zagrejte jednu kašiku meda, sačekajte da se ohladi na sobnu temperaturu i potom nanesite na lice. Pazite da med ne bude previše vruć jer takav može oštetiti kožu. Ostavite da maska protiv mitisera deluje oko 10 minuta pa potom isperite mlakom vodom. Med čisti mitisere, a ujedno deluje i antibakterijski.
Jagode
Ako se pitate kako očistiti lice od mitisera, odgovor mogu biti i jagode. Pomešajte kašiku meda, tri zgnječene zrele jagode i pola kašičice limunovog soka. Masirajte smesom lice kružnim pokretima oko tri minuta pa isperite. Ovo voće prepuno je alfa hidroksilne kiseline, a ona kontroliše proizvodnju masnoća i čisti kožu od mrtvih ćelija. Maska za mitisere od jagoda pomoći će da se rešite mitisera i sprečiće pojavu novih.
Belance
Skidanje mitisera može da se obavi i pomoću belanaca. Belanca sužavaju pore i tako sprečavaju nečistoćama ulazak u njih, a pomažu i da se očiste pore koje su već začepljene. Odvojite iz jajeta belance u posudu pa dodajte četiri kašičice soka od limuna i kašičicu meda.
Dobro promešajte, a pre nego što se ova maska koja služi da se uklone mitiseri, stavi na lice – držite ga nad parom kako bi se pore raširile. Obrišite lice i nanesite masku. Nakon 15 minuta isperite je hladnom vodom, a lice namažite hidratantnom kremom.
Trake za mitisere
Jedna od čestih metoda za uklanjanje mitisera koja se primenjuje jeste upotreba trake za mitisere tj. takozvani flasteri za mitisere, koji mogu biti vrlo dobar saveznik u njihovom otklanjanju. Trake za mitisere funkcionišu po principu flastera – lepljivi deo se nanosi na mitisere i na taj način se oni zajedno sa flasterom odlepljuju sa kože, odnosno vrši se skidanje mitisera.
Kod nas postoji veliki broj proizvođača koji u svojoj ponudi imaju trake za mitisere. Njihov princip rada je isti i uglavnom svi flasteri za mitisere imaju iste efekte. Međutim, važno je da napomenemo da određeni broj medicinskih stručnjaka i dermatologa ne preporučuje ove trake za mitisere, jer smatraju da mogu napraviti još veće komplikacije na vašem licu.
Ceđenje mitisera
Postoji mnogo načina da se uklone mitiseri, ali najvažnije od svega jeste da budete pažljivi, pogotovo ukoliko se odlučite da sami rešite ovaj problem. Ako se odlučite za ceđenje mitisera, a ne odradite to kako bi trebalo mogu ostati trajni ožiljci na koži, koji tek neće biti prijatni.
Ceđenje mitisera možete obaviti kod svoje kuće ili možete uraditi tretman u kozmetičkom salonu. Procedura i način se ne razlikuju mnogo, a efekti i rezultati su uglavnom manje-više isti. Koji god način ceđenja mitisera da ste izabrali, treba da vam prija i da to bude nežan tretman. Ne bi trebalo da budete grubi, kako se ne bi pojavilo crvenilo na licu, i kako ne bi dodatno iziritirali kožu.
Zajedno sa ceđenjem mitisera, možete da praktikujete i neki piling lica. Prvo što je potrebno jeste da operete lice toplom vodom ili se dobro naparite, kako bi se pore raširile. Napravite blagi piling, koji će da ukloni sve nečistoće sa lica i mrtve ćelije koje mogu biti uzrok mitisera. Posebno trljajte sve kritične regije, oko nosa ili na bradi.
Nakon toga možete pristupiti ceđenju mitisera, ukoliko su neki i dalje vidljivi na licu. Kada završite ceđenje mitisera, stavite hidratantnu kremu na lice da nahrani lice i da ga adekvatno oporavi od tako invazivnog tretmana.
Kako izgleda postupak ceđenja mitisera?
Prvi korak kod ceđenja mitisera jeste čišćenje lica. Čišćenje lica od mitisera podrazumeva da se dobro umijete, najbolje mlakom vodom i sapunom koji služi za čišćenje lice, i koji je odgovarajuće pH vrednosti. Dobro utrljajte sapunom lice, a zatim možete naneti piling.
Drugi korak jeste parenje lica. Uzmite jednu veću posudu u koju možete sipati dosta vode. U vodu skuvajte čaj od kamilice. Kada voda počne da vri, i dok je čaj još uvek vreo, nagnite glavu iznad posude. Stavite veći peškir oko glave i parite lice oko desetak minuta.
Naravno, vodite računa da ne spustite glavu previše nisko, kako ne bi došlo do opekotina i kako se lice ne bi upalilo. Na ovaj način otvorićete svoje pore i lakše uraditi ceđenje mitisera. Kada osušite lice, uzmite komadiće vate uz čiju pomoć ćete prstima cediti mitisere.
Prsti ne bi trebalo da idu direktno na lice, s obzirom na to da ispod noktiju mogu da se nalaze bakterije, što može napraviti još veći problem na licu. Prislonite prste na mitisere, i laganim pritiskom nežno izvucite ceo mitiser. Kada lepo očistite lice i završite ceđenje mitisera, ponovo se lagano umijte.
Ishrana je veoma važna i može da utiče na celokupno zdravlje ljudi. Zdravlje, između ostalog, podrazumeva i čistu i negovanu kožu i ima itekako veze sa ishranom. Zato je važno da se potrudite da u svoj jelovnik uvedete što više, povrća, voća, celih žitarica i što više vode.
Okretanje zdravoj ishrani može pomoći kod štetnih pojava na licu, ali može biti put ka zdravijem životu i skidanju kilograma. U tome vam može pomoći i DietX kompanija sa svojim proizvodima, koji na zdrav i prirodan način pomažu u regulaciji telesne težine i teže uspostavljanju zdravog prirodnog balansa.
Dodavanje komentara na tekst